Section by Section: Preseason Senior of the Year
In this article:
Top senior in each section entering the season. Here we go! And wen we revisit this next April, how many of the names will be the same? Class AAAA Section 1: Jack Robison Jack Robison 6'7" | SF Lakeville North…
Access all of Prep Hoops
Continue reading this article and more.
Continue ReadingTop senior in each section entering the season. Here we go! And wen we revisit this next April, how many of the names will be the same?
Class AAAA
Section 1: Jack Robison Jack Robison 6'7" | SF Lakeville North | 2024 State #158 Nation MN of Lakeville North
Section 2: Andy Stefonowicz Andy Stefonowicz 6'2" | PG Minnetonka | 2024 State MN of Minnetonka
Section 3: Jonathan Mekonnen Jonathan Mekonnen 6'8" | PF Eastview | 2024 State #201 Nation MN of Minnetonka
Section 4: Charlie Theis Charlie Theis 6'5" | PF East Ridge | 2024 State MN of East Ridge
Section 5: Casmir Chavis Casmir Chavis 6'2" | PG Park Center | 2024 State #170 Nation MN of Park Center
Section 6: Jackson McAndrew Jackson McAndrew 6'10" | PF Wayzata | 2024 State #24 Nation MN of Wayzata
Section 7: Owen Waldoch Owen Waldoch 6'7" | PF Forest Lake | 2024 State MN of Forest Lake
Section 8: Grady Guida Grady Guida 6'1" | PG Buffalo | 2024 State MN of Buffalo
Class AAA
Section 1: Henry Tschetter Henry Tschetter 6'3" | SG Stewartville | 2024 State MN of Stewartville
Section 2: Colton Benson Colton Benson 6'5" | SF New Ulm | 2024 State MN of New Ulm
Section 3: Gavin Pendergast Gavin Pendergast 6'4" | SF South St. Paul | 2024 State MN of South St. Paul
Section 4: Jaden Morgan Jaden Morgan 6'4" | SG DeLaSalle | 2024 State MN of DeLaSalle
Section 5: Isaiah Johnson Isaiah Johnson 6'7" | SF Totino-Grace | 2024 State #135 Nation MN of Totino-Grace
Section 6: Will Strandemo Will Strandemo 5'11" | PG Delano | 2024 State MN of Delano
Section 7: Patrick Rowe Patrick Rowe 6'6" | SF Chisago Lakes | 2024 State MN of Chisago Lakes
Section 8: Grayson Grove Grayson Grove 6'9" | PF Alexandria Area | 2024 State #171 Nation MN of Alexandria
Class AA
Section 1: Hunter Lorenson Hunter Lorenson 6'0" | PG Lake City | 2024 State MN of Lake City
Section 2: Eli Ehrke Eli Ehrke 6'3" | SG Glencoe-Silver Lake | 2024 State MN of Glencoe-Silver Lake
Section 3: Noah Stommes Noah Stommes 6'8" | C Eden Valley-Watkins | 2024 State MN of Eden Valley-Watkins
Section 4: Lorenzo Levy Lorenzo Levy 5'10" | PG Minnehaha Academy | 2024 State MN of Minnehaha Academy
Section 5: Daniel Freitag Daniel Freitag 6'1" | PG Breck | 2024 State #142 Nation MN of Breck
Section 6: Jay Neubert Jay Neubert 6'2" | SG Sauk Centre | 2024 State MN of Sauk Centre
Section 7: Makoi Perich Makoi Perich 6'2" | SG Esko | 2024 State MN of Esko
Section 8: Peyton Church Peyton Church 6'3" | SF Wadena-Deer Creek | 2024 State MN of Wadena-Deer Creek
Class A
Section 1: Elijah Solum Elijah Solum 6'2" | SG Spring Grove | 2024 State MN of Spring Grove
Section 2: Will Walter Will Walter 6'5" | SG Sleepy Eye St. Mary's | 2024 State MN of SESM
Section 3: Drew Werkman Drew Werkman 6'4" | PF RTR | 2024 State MN of RTR
Section 4: Isaiah Ronning Isaiah Ronning 6'1" | PG West Lutheran | 2024 State MN of West Lutheran
Section 5: John Paul Benson John Paul Benson 6'2" | SF Nevis | 2024 State MN of Nevis
Section 6: Luke Dingmann Luke Dingmann 6'2" | SG BBE | 2024 State MN of BBE
Section 7: Isaac Asuma Isaac Asuma 6'3" | PG Cherry | 2024 State #102 Nation MN of Cherry
Section 8: Dominic Fairbanks Dominic Fairbanks 5'10" | PG Cass Lake-Bena | 2024 State MN of Cass Lake- Bena