Section by Section: The Preseason Freshman of the Year
In this article:
Who do we think will be the top freshman player in each section of Minnesota high school basketball this year? Check out our list! Class AAAA Section One: David Skime of Rochester Century Section Two: Hamze Yusuf Hamze Yusuf 6'1" |…
Access all of Prep Hoops
Continue reading this article and more.
Continue ReadingWho do we think will be the top freshman player in each section of Minnesota high school basketball this year? Check out our list!
Class AAAA
Section One: David Skime of Rochester Century
Section Two: Hamze Yusuf Hamze Yusuf 6'1" | PG Eden Prairie | 2026 State MN of Eden Prairie
Section Three: Joseph Mitchell of Apple Valley
Section Four: Cedric Tomes Cedric Tomes 6'0" | PG East Ridge | 2026 State MN of East Ridge
Section Five: Julian Greer Jr of Roseville
Section Six: Jayden Moore Jayden Moore 6'0" | PG Hopkins | 2026 State MN of Hopkins
Section Seven: DJ Westman DJ Westman 5'11" | PG Forest Lake | 2026 State MN of Forest Lake
Section Eight: Levi Harris Levi Harris 5'9" | SG Elk River | 2026 State MN of Elk River
Class AAA
Section One: Banyaan Omot Banyaan Omot 6'5" | PF Austin | 2026 State MN of Austin
Section Two: Braden Petzel of Mankato East
Section Three: Keishon Jarmon of South St. Paul
Section Four: Dothan Ijadimbola Dothan Ijadimbola 6'6" | SF Totino Grace | 2026 State MN of Totino-Grace
Section Five: Owen Wilczek Owen Wilczek 6'5" | PF Big Lake | 2026 State MN of Big Lake
Section Six: Max Iversen Max Iversen 6'2" | PG Delano | 2026 State MN of Delano
Section Seven: None that we know of
Section Eight: Mason Witt Mason Witt 5'11" | PG Alexandria | 2026 State MN of Alexandria
Class AA
Section One: Pierce Petersohn Pierce Petersohn 6'5" | SG Triton | 2026 State MN of Triton
Section Two: Ethan Martin Ethan Martin 6'4" | SF Belle Plaine | 2026 State MN of Belle Plain
Section Three: Roman Voss Roman Voss 6'3" | SF Jackson County Central | 2026 State MN of Jackson County Central
Section Four: Anderson Stark Anderson Stark 6'1" | PG Academy Of Holy Angels | 2026 State MN of Minnehaha Academy
Section Five: JP Muskoe of Breck
Section Six: Dawson Hofer of Holdingford (8th grader, we didn’t have a ninth grader here)
Section Seven: Isaac Asmus Isaac Asmus 6'8" | C Aitkin | 2026 State MN of Aitkin
Section Eight: Micah Johnson of Fergus Falls
Class A
Section One: Evan Miller Evan Miller 6'5" | SF DeLaSalle | 2026 State MN of Schaeffer Academy
Section Two: Cole Jacobson Cole Jacobson 6'4" | SF GFW | 2026 State MN of GWF
Section Three: Kade Moffitt of Edgerton
Section Four: Josiah Hendley Josiah Hendley 6'0" | SG United CHristian | 2026 State MN of United Christian Academy
Section Five: Ben Carlin of East Central
Section Six: Kale Misegades Kale Misegades 6'2" | CG Henning | 2026 State MN of Henning
Section Seven: Noah Asuma Noah Asuma 6'1" | SG Cherry | 2026 State MN of Cherry
Section Eight: Connor Duden Connor Duden 6'0" | PG Red Lake County | 2026 State MN of Red Lake County