Section by Section: Preseason Sophomore of the Year
In this article:
Who do we expect to be the top sophomores in each section this winter? Here is our list of 32 names. Class AAAA Preseason Class AAAA Sophomore of the Year – Daniel Freitag Daniel Freitag 6'1" | PG Breck…
Access all of Prep Hoops
Continue reading this article and more.
Continue ReadingWho do we expect to be the top sophomores in each section this winter? Here is our list of 32 names.
Class AAAA
Preseason Class AAAA Sophomore of the Year – Daniel Freitag Daniel Freitag 6'1" | PG Breck | 2024 State #142 Nation MN of Bloomington Jefferson
Section 1 – Jack Robison Jack Robison 6'7" | SF Lakeville North | 2024 State #158 Nation MN of Lakeville North
Section 2 – Andy Stefonowicz Andy Stefonowicz 6'2" | PG Minnetonka | 2024 State MN of Minnetonka
Section 3 – Daniel Freitag Daniel Freitag 6'1" | PG Breck | 2024 State #142 Nation MN of Bloomington Jefferson
Section 4 – Charlie Theis Charlie Theis 6'5" | PF East Ridge | 2024 State MN of East Ridge
Section 5 – Isaiah Johnson Isaiah Johnson 6'7" | SF Totino-Grace | 2024 State #135 Nation MN of Osseo
Section 6 – Jerome Williams Jr Jerome Williams Jr 6'0" | PG Rock Creek Christian Academy | 2024 State MD of Minneapolis South
Section 7 – Anthony Howze Anthony Howze 6'1" | SF Anoka | 2024 State MN of Anoka
Section 8 – Brody Wishart Brody Wishart 6'2" | SG Buffalo | 2024 State MN of Buffalo
Class AAA
Preseason Class AAA Sophomore of the Year – Casmir Chavis Casmir Chavis 6'2" | PG Park Center | 2024 State #170 Nation MN of DeLaSalle
Section 1 – Easton Suess Easton Suess 6'4" | SF Kasson-Mantorville | 2024 MN of Kasson-Mantorville
Section 2 – James Osborne James Osborne 6'2" | SG New Ulm | 2024 State MN of New Ulm
Section 3 – Casmir Chavis Casmir Chavis 6'2" | PG Park Center | 2024 State #170 Nation MN of DeLaSalle
Section 4 – Zi’Yerre Stewart of Totino-Grace
Section 5 – Patrick Rowe Patrick Rowe 6'6" | SF Chisago Lakes | 2024 State MN of Chisago Lakes
Section 6 – Will Strandemo Will Strandemo 5'11" | PG Delano | 2024 State MN of Delano
Section 7 – Brody Beaver Brody Beaver 6'2" | PG North Branch | 2024 State MN of North Branch
Section 8 – Grayson Grove Grayson Grove 6'9" | PF Alexandria Area | 2024 State #171 Nation MN of Alexandria
Class AA
Preseason Class AA Sophomore of the Year – Mercy Miller Mercy Miller 6'4" | SG Minnehaha Academy | 2024 VA of Minnehaha Academy
Section 1 – Hunter Lorenson Hunter Lorenson 6'0" | PG Lake City | 2024 State MN of Lake City
Section 2 – Eli Ehrke Eli Ehrke 6'3" | SG Glencoe-Silver Lake | 2024 State MN of Glencoe-Silver Lake
Section 3 – Nolan Geislinger of Eden Valley-Watkins
Section 4 – Mercy Miller Mercy Miller 6'4" | SG Minnehaha Academy | 2024 VA of Minnehaha Academy
Section 5 – Grayson Okoronkwo Grayson Okoronkwo 6'2" | SG Blake | 2024 State MN of Blake
Section 6 – Jay Neubert Jay Neubert 6'2" | SG Sauk Centre | 2024 State MN of Sauk Centre
Section 7 – Cyliss LaFave of Hinckley-Finlayson
Section 8 – Peyton Church Peyton Church 6'3" | SF Wadena-Deer Creek | 2024 State MN of Wadena-Deer Creek
Class A
Preseason Class A Sophomore of the Year – Isaac Asuma Isaac Asuma 6'3" | PG Cherry | 2024 State #102 Nation MN of Cherry
Section 1 – Elijah Solum Elijah Solum 6'2" | SG Spring Grove | 2024 State MN of Spring Grove
Section 2 – Trever Michael Schauer Trever Michael Schauer 6'3" | PG Lester Prairie | 2024 State MN of Lester Prairie
Section 3 – Drew Werkman Drew Werkman 6'4" | PF RTR | 2024 State MN of RTR
Section 4 – Micah Strand Micah Strand 5'11" | PG Legacy Christian | 2024 State MN of Legacy Christian
Section 5 – Joe Houchin Joe Houchin 5'10" | PG Nevis | 2024 State MN of Nevis
Section 6 – Luke Dingmann Luke Dingmann 6'2" | SG BBE | 2024 State MN of BBE
Section 7 – Isaac Asuma Isaac Asuma 6'3" | PG Cherry | 2024 State #102 Nation MN of Cherry
Section 8 – Dominic Fairbanks Dominic Fairbanks 5'10" | PG Cass Lake-Bena | 2024 State MN of Cass Lake-Bena