The Junior All State Team
The top junior performances in the state of Minnesota are being honored today at Prep Hoops with the Junior All State Team. First Team Junior All State Jalen Suggs of Minnehaha Academy. What Makes Him Different: Jalen’s ability to adjust…
Access all of Prep Hoops
Continue reading this article and more.
Continue ReadingThe top junior performances in the state of Minnesota are being honored today at Prep Hoops with the Junior All State Team.
First Team Junior All State
Jalen Suggs of Minnehaha Academy.
What Makes Him Different: Jalen’s ability to adjust to the game and make the ultimate difference in whatever way that may be.
Dawson Garcia of Prior Lake.
What Makes Him Different: The skills to score 30 and the defensive ability to lock down other top players.
Dain Dainja of Park Center.
What Makes Him Different: A low post game with hands, touch, and footwork that is very rare.
Drake Dobbs of Eden Prairie.
What Makes Him Different: A drive that makes Drake a leader and a winner.
Ben Carlson of East Ridge.
What Makes Him Different: The physical strength that allows Carlson to do things others can not.
Second Team Junior All State
J’Vonne Hadley of Mahtomedi.
What Makes Him Different: The athleticism and an edge to the way he competes.
Kerwin Walton of Hopkins.
What Makes Him Different: A jumpshot in a body that continues to get bigger height and strength wise.
Nathan Heise of Lake City.
What Makes Him Different: The ability to playmaker at both guard spots.
Steven Crowl of Eastview.
What Makes Him Different: Defensive footwork and a touch the other way.
Jax Madson of Mankato East.
What Makes Him Different: A three-point touch but also a game understanding.
Third Team Junior All State
Mason Miller of Ada-Borup.
Gabe Madsen of Rochester Mayo.
Charlie Katona of Shakopee.
Jacob Hutson of Edina.
Noah King of Caledonia.
Fourth Team Junior All State
PJ Hayes of Waconia.
Ryan Samuelson of Jordan.
Cameron Steele of Minnetonka.
Connor Christensen of Eden Prairie.
Matthew Willert of Buffalo.
Fifth Team Junior All State
Wyatt Olson of St. Peter.
DT Frierson of Park Center
Henry Abraham of Cambridge.
James Sommer of Cristo Rey. .
Daniel Savageeau of Osakis.