Minnesota High School Team Rankings: Week 3
Good teams took Ls last week. Did they fall out of the rankings? Who jumped to a better spot? Who should or shouldn’t be there. It’s Week 3 and rankings time for NHR!
Class AAAA
Ranking | Team | Record | Key Ws | Losses | Previous |
---|---|---|---|---|---|
1 | Minnetonka | 25-6 | Lakeville South, Osseo, BSM, DeLaSalle, Buffalo (x2), Hopkins, Shakopee (x2), CDH, TG, Eagan, Wayzata | Park Center, Edina (x2), Wayzata (x2), Hopkins | 4 |
2 | Wayzata | 29-2 | Totino-Grace, Shakopee, Rosemount, Lakeville N, Buffalo (x2), East Ridge, Edina (x3), EP, (x2), Washburn, DeLaSalle, Tonka (x2), Rogers, CDH, Hopkins (x2), | Hopkins, Tonka | 1 |
3 | Park Center | 27-4 | Lakeville North, BSM, Cherry, Tonka, Edina, Osseo, MG, Rogers, MV, Maple Grove, Farmington | Totino-Grace (x2), Spring Lake Park, Eagan | 2 |
4 | Hopkins | 23-6 | Orono, East Ridge, Lakeville South, Mpls South, Osseo, Minnehaha A, EP (x2), BSM, BUffalo (x2), Wayzata, Edina, Tonka, DeLaSalle, Washburn | Totino-Grace, Breck, Edina, Tonka, Wayzata (x2) | 3 |
5 | Shakopee | 23-6 | Waconia, Edina, EP,, Chan, Farmington, L South, Lakeville N, Waconia | Wayzata, Lakeville N, Lakville S, Tonka (x2), Farmington | 7 |
6 | Cretin-Derham Hall | 25-6 | Maple Grove, East Ridge Holy Family, Mounds View (x2), DeLaSalle, Forest Lake (x2), Central, Tartan, Farmington | EP, Farmington, East Ridge, Tonka, Wayzata, Eagan | 6 |
7 | Farmington | 24-8 | CDH, Edina, Lakeville S (x2), Lakeville N (x2), Shakopee, JM , Rogers | Armstrong, AV, Chaska, Shakopee, Lakeville S, Lakeville N, CDH, Park Center | 5 |
8 | Lakeville North | 23-6 | East Ridge, Shakopee, L South (x2), Century (x2), Farmington | Park Center, Wisconsin Lutheran, Farmington (x2), Wayzata, Shakopee | 8 |
9 | Waconia | 22-6 | Edina, Hutch, EP, Delano, Orono, BSM | Lakeville S, Shakopee (x2), BSM, Chan, Orono | 9 |
10 | Eagan | 19-13 | Washburn, Century, Park Center, CDH | STA, Rosemount, Farmington (x2), Shakopee (x2), L North (x2), L South (x2), Apple Valley, Prior Lake, Tonka | NR |
Class AAA
Ranking | Team | Record | Key W | Losses | Previous |
---|---|---|---|---|---|
1 | Totino-Grace | 27-5 | Hopkins, Park Center (x2), Wauwatosa West (WI), BSM, MG, Armstrong, Onalaska (WI), Osseo, EP, Fridley, Mankato East, Stewartville, DeLaSalle | Wayzata, Bellevue West (NE), Cordova (TN), Minnetonka, East Ridge | 1 |
2 | Mankato East | 28-3 | Buffalo, New Ulm (x2), Big Lake, Orono, Alexandria (x2), Owatonna, Stewartville, Mankato W, Century, Hutch | Century, Mankato West, Totino-Grace | 2 |
3 | DeLaSalle | 22-10 | BSM, Columbia Heights (x3), Mpls North, Fargo N, Fridley (x2), Orono, Alexandria | Minnetonka, Osseo, Richfield (x2), SFC (SD), Mitchell (SD), Wayzata, CDH, Hopkins, TG | 6 |
4 | Alexandria | 24-7 | Delano, Stewartville, Sauk Rapids-Rice (x2), Brainerd (x2), Tech (x2), M South | Breck, St Cloud Tech, BSM, Kato East (x2), Orono, DeLaSalle | 3 |
5 | Stewartville | 28-4 | Delano, Cannon Falls (x2), Byron (x3), Lake City (x2), Caledonia, BSM, Mankato W, Orono, Mpls S | Alexandria, Orono, Mankato East, TG | 4 |
6 | Orono | 19-12 | Minnehaha A, Richfield, Stewartville, ALex, MW, EP, Waconia, Delano | BSM (x2), Chan, Chaska, Edina, Mankato E, Delano, Hopkins, DeLaSalle, Stewartville | 5 |
7 | Benilde-St. Margaret's | 19-10 | Kato W, EP, Edina, Alex, Orono (x2), Waconia, Chan (x2), Richfield | PC, De, Maple Grove, Tonka, TG, Hopkins, Stewartville, Homestead (WI), Waconia, Orono | 7 |
8 | Delano | 22-6 | Chisago Lakes, Orono, Hermantown, Richfield, New Ulm, Hutch (x2), SW MN Christian, MW | Stewartville, Alexandria, Waconia, Holy Family (x2), Orono | 8 |
9 | Minneapolis South | 22-7 | Anoka, Mpls North (x2), Minnehaha A, Richfield, STA, C Lakes | Hopkins, Washburn (x2), Mpls SOuthwest, NSP, Alexm Stewartville | 9 |
10 | New Ulm | 21-8 | LCWM, Mankato West, BP, Worthington (x3), Hutch, Waseca | Delano, JCC, Waseca, RV, Jordan, Mankato W, Mankato E (x2) | 10 |
Class AA
Ranking | Team | Record | Key Ws | Losses | Previous |
---|---|---|---|---|---|
1 | Breck | 31-1 | Alexandria, Mpls North (x2), Osseo, Hopkins, Blake (x3), LCWM, Holy Family, Minnehaha (x3), Esko, C Heights, MCA, Waseca Lake City | Washburn | 1 |
2 | Lake City | 26-6 | Byron, Caledonia, Cannon Falls (x2), Byron, Minnehaha A, Maranatha, Albany, Pelican Rapids | Albany, Stewartville (x2), LA, Cannon Falls, Breck | 3 |
3 | Albany | 30-3 | Lake City, Mora, Melrose, Sauk Rapids-Rice, SW Christian, P Lakes, Osakis, Mora, Foley (x2), Sauk Centre, Pequot Lakes, Minnehaha (x2), Spectrum, Annandale, JCC, | EVW, Annandale, Lake City | 2 |
4 | Annandale | 26-4 | Albany, Spectrum, Hutch, Osakis (x2), Big Lake, GSL (x2), DC, Esko | Legacy Christian, DC, Albany | 4 |
5 | Cannon Falls | 24-6 | KM, Goodhue (x2), Esko, Byron, Lake City, LA, Caledonia | Lake City, Stewartville (x2), Byron, Caledonia Lake City | 5 |
6 | Pequot Lakes | 28-5 | CI, Mora (x2), MLWR, Bemidji, Esko, Waseca, JCC | Esko, Albany, Minnehaha A | 6 |
7 | Eden Valley-Watkins | 24-5 | LP, Albany, Annandale, NLS, Morris Area | Belle Plaine, Osakis, Paynesville, Morris Area | 7 |
8 | Pelican Rapids | 24-7 | Hawley (x2), Fergus F, West Central Area, WDC, | DGF, Barnesville, Sauk Centre, Ada Borup, Hillcrest Lutheran, Lake City, JCC | 8 |
9 | Jackson County Central | 22-9 | Waseca, Montevideo, R Valley (x2), New Ulm, Maple River, Pipestone A (x2), Morris Area, Pelican Rapids | Luverne, Waseca (x2), Marshall (x2), Worthington, Fairmont, Albany, P Lakes | NR |
10 | Minneapolis North | 16-11 | Holy Family (x2), AV, SSP, Esko, Mpls SW, | Breck (x2), Tartan, Mpls S (x2), De, Washburn (x2), Mpls SW, Maple Grove | 9 |
Class A
Ranking | Team | Record | Key Ws | Losses | Previous |
---|---|---|---|---|---|
1 | Cherry | 31-2 | Deer River, Holy Family, Superior, MLWR, Cass Lake Bena, Esko, Blake, Solon Springs (WI), Ada Borup, Nevis, Fertile-Beltrami (x2), Rock Ridge, N Woods, Nevis, RTR | Park Center, Forest Lake | 1 |
2 | Fertile-Beltrami | 27-7 | Ada Borup (x2), Win EMac (x2), Nevis, S Heart (x2) red Lake County, GGG, Red Lake, Goodhue, West Central Arwa | N Freeze, WAO, Cherry (x2), CG, Cass Lake-Bena | 5 |
3 | West Central Area | 28-5 | Morris Area/CA, Hillcrest Lutheran, Sauk Centre, BOLD, Melrose, Morris Area, Wadena Deer Creek, Ada Borup, BBE, Heritage Christian | Melrose Area, Pelican Rapids, Sauk Centre, Fertile-Beltrami, Nevis | 2 |
4 | Dawson-Boyd | 26-3 | RTR, Cass Lake-Bena, MACCRAY, (x2) Pipestone A, RP, SW MN Chr, .CMC (x2), NLA | Montevideo, Castlewood (SD), Minneota | 4 |
5 | Ada Borup West | 24-6 | P Christian (x2), Cass Lake Bena, WinEMac, MW, Nevis, EGF, Sacred Heart, Henning | Cherry, WAO, Fertile-Beltrami, Henning, West Central Area | 6 |
6 | Henning | 26-3 | Pillager, Wadena DC (x2), Ada Borup West, Underwood, Park Christian | Morris Area, Worthington, Ada Borup West | 7 |
7 | Blooming Prairie | 28-3 | JWP, (x2) Maple River, Southland, Kingsland | Cotter, KW, Goodhue | 8 |
8 | Nevis | 25-8 | Red Lake (x2), BBE, MIB, MW, Mountain Lake Area, East Central, West Central | Fertile-Beltrami, Sacred Heart, Ada Borup, Cass Lake Bena, Spring Grove, Cherry | NR |
9 | Mountain Lake Area-Comfrey | 27-5 | Springfield (x2), RTR, RRC, SW MN Christian, WWG, MCC, SESM, Sleepy Eye, Hills-Beaver , LP | MCC, RTR (x2), SW MN Christian, Nevis | 3 |
10 | Russell-Tyler-Ruthton | 24-9 | CMC, SW MN C, Mt Lake Area Comfrey, RRC (c3), Mountain Lake Comfrey | DB, SW MN C, Minneota, MT Lake Area-C, TMB, HBC, Cherry, Heritage Christian | 9 |