NCBCA All-District Team (1-6)
NC BASKETBALL COACHES ASSOCIATION
2016-17 MEN’S ALL DISTRICT TEAMS
District 1
1st Team Jaquarii Roberson Hertford County (Player of the Year)
1st Team Damar Sutton Northeastern
1st Team Zach Robeson Camden
1st Team Jaquan Miles Northampton County
1st Team Tre Burton Currituck
2nd Team Dylan Blake First Flight
2nd Team Markel Freeman Riverside Martin
2nd Team Dallas Hall Perquimans
2nd Team Jadakis Bonds Riverside Martin
2nd Team Talik Totten Hertford County
3rd Team Jordan Spruill Riverside Martin
3rd Team Rashon Norfleet Southeast Halifax
3rd Team Tyjarek Simmons Roanoke Rapids
3rd Team JR Williams Camden
3rd Team Liam Caswell Ocracoke
Coach of Yr Chad Williams First Flight
District 2 –
1st Team Zach Hobbs Northside (Jax) (Player of the Year)
1st Team Kenny Dye Northside (Jax)
1st Team Jack Garrison East Carteret
2nd Team Freddie Taylor New Hanover
3rd Team Ramello Williams New Hanover
2nd Team Gabe Kirkendoll Northside (Jax)
2nd Team DaShaun Johnson East Carteret
2nd Team Josh Woodard West Brunswick
2nd Team Landry Gainey White Oak
2nd Team Jarious Williams Pender
3rd Team Carnell Watkins SW Onslow
3rd Team Arron Stewart West Carteret
3rd Team Robert Wilkerson Hoggard
3rd Team Zach Brooks Jones Senior
3rd Team Malik Brooks Jones Senior
Coach of Yr Tony Marshburn Northside (Jax)
District 3 –
1st Team Tyler Maye Farmville Central (Player of the Year)
1st Team Imajae Dodd Greene Central
1st Team Devonte Pettaway North Pitt
1st Team Darius Spragley Northern Nash
1st Team Montre Cash Nash Central
2nd Team DJ Suggs Ayden Grifton
2nd Team Samson Strickland Fike
2nd Team Demarquis Howard SW Edgecombe
2nd Team Shykeim Phillips South Central
2nd Team Kenny Simms Beddingfield
3rd Team Noah Ivery Beddingfield
3rd Team Don’Quez Davis Greene Central
3rd Team Undray Cherry Northern Nash
3rd Team Shykeef Daniels DH Conley
3rd Team Damien Dunn Kinston
Coach of Yr Henry Drake Northern Nash
District 4 –
1st Team Tyrell Kirk Whiteville (Player of the Year)
1st Team Jmon Raeford Seventy-First
1st Team Jeremiah Pope Clinton
1st Team Jarique Moore Fairmont
1st Team D’Coda Cummings Hoke County
2nd Team AJ Baldwin Cape Fear HS
Silas Love Hoke County
Tyreik McCallum Lumberton HS
Derrick Arnette Fairmont
Sayaun Dent West Bladen
3rd Team John Bowen West Bladen
3rd Team Dewan Lesesne Clinton
3rd Team Najee Thomas Seventy-First
3rd Team Julius Caulder Fairmont
3rd Team Raheem Whitted Gray’s Creek
Coach of Yr David Simmons Seventy-First
District 5 –
1st Team Jayden Gardner Heritage (Player of the Year)
1st Team Donte Tatum Cary
1st Team Alex Reed Garner
1st Team Eric Fox Apex
1st Team Alex Hunter Leesville Road
2nd Team Kenyon Burt Garner
2nd Team Jarren McCallister Heritage
2nd Team Justin McCoy Panther Creek
2nd Team Patrick Dorsey Millbrook
2nd Team Jalen Benjamin Leesville Road
3rd Team Will Harkins Green Hope
3rd Team Jordan Whitfield Millbrook
3rd Team Ricky Clemons Rolesville
3rd Team Derrick “DJ” Robertson Athens Drive
3rd Team Ryan Shaffer Green Hope
Coach of Yr Tilden Brill Heritage
District 6 –
1st Team Connor Crabtree Orange HS (Player of the Year)
1st Team Carter Collins East Chapel Hill
1st Team Jalen Johnson Northern Durham
1st Team Isaiah Reddish Riverside
1st Team Javier Rogers Kestrel Heights
2nd Team Deiontae Ray Hillside HS
2nd Team Andreas Wilson Louisburg HS
2nd Team Antonio Daye, Jr. Southern Durham
2nd Team Logan Vosburg Orange HS
2nd Team Jomaru Brown Southern Durham
3rd Team Eric Stokes Northern Durham
3rd Team Ricky Council III Northern Durham
3rd Team Taqwain Bell Jordan
3rd Team Marcus Harrison Southern Vance
3rd Team Jordan Love Voyager Academy
Coach of Yr Greg Motley Orange HS