Minnesota High School Basketball Team Rankings – Week 4
Happy Holidays from Prep Hoops! And here are the team rankings for the four classes of Minnesota high school hoops as we get into a holiday week of hoops! Class AAAA RankingTeamRecordKey WsLossesPrevious 1Minnetonka25-6Lakeville South, Osseo, BSM, DeLaSalle, Buffalo (x2),…
Access all of Prep Hoops
Continue reading this article and more.
Continue ReadingHappy Holidays from Prep Hoops! And here are the team rankings for the four classes of Minnesota high school hoops as we get into a holiday week of hoops!
Class AAAA
Ranking | Team | Record | Key Ws | Losses | Previous |
---|---|---|---|---|---|
1 | Minnetonka | 25-6 | Lakeville South, Osseo, BSM, DeLaSalle, Buffalo (x2), Hopkins, Shakopee (x2), CDH, TG, Eagan, Wayzata | Park Center, Edina (x2), Wayzata (x2), Hopkins | 4 |
2 | Wayzata | 29-2 | Totino-Grace, Shakopee, Rosemount, Lakeville N, Buffalo (x2), East Ridge, Edina (x3), EP, (x2), Washburn, DeLaSalle, Tonka (x2), Rogers, CDH, Hopkins (x2), | Hopkins, Tonka | 1 |
3 | Park Center | 27-4 | Lakeville North, BSM, Cherry, Tonka, Edina, Osseo, MG, Rogers, MV, Maple Grove, Farmington | Totino-Grace (x2), Spring Lake Park, Eagan | 2 |
4 | Hopkins | 23-6 | Orono, East Ridge, Lakeville South, Mpls South, Osseo, Minnehaha A, EP (x2), BSM, BUffalo (x2), Wayzata, Edina, Tonka, DeLaSalle, Washburn | Totino-Grace, Breck, Edina, Tonka, Wayzata (x2) | 3 |
5 | Shakopee | 23-6 | Waconia, Edina, EP,, Chan, Farmington, L South, Lakeville N, Waconia | Wayzata, Lakeville N, Lakville S, Tonka (x2), Farmington | 7 |
6 | Cretin-Derham Hall | 25-6 | Maple Grove, East Ridge Holy Family, Mounds View (x2), DeLaSalle, Forest Lake (x2), Central, Tartan, Farmington | EP, Farmington, East Ridge, Tonka, Wayzata, Eagan | 6 |
7 | Farmington | 24-8 | CDH, Edina, Lakeville S (x2), Lakeville N (x2), Shakopee, JM , Rogers | Armstrong, AV, Chaska, Shakopee, Lakeville S, Lakeville N, CDH, Park Center | 5 |
8 | Lakeville North | 23-6 | East Ridge, Shakopee, L South (x2), Century (x2), Farmington | Park Center, Wisconsin Lutheran, Farmington (x2), Wayzata, Shakopee | 8 |
9 | Waconia | 22-6 | Edina, Hutch, EP, Delano, Orono, BSM | Lakeville S, Shakopee (x2), BSM, Chan, Orono | 9 |
10 | Eagan | 19-13 | Washburn, Century, Park Center, CDH | STA, Rosemount, Farmington (x2), Shakopee (x2), L North (x2), L South (x2), Apple Valley, Prior Lake, Tonka | NR |
Class AAA
Ranking | Team | Record | Key W | Losses | Previous |
---|---|---|---|---|---|
1 | Totino-Grace | 27-5 | Hopkins, Park Center (x2), Wauwatosa West (WI), BSM, MG, Armstrong, Onalaska (WI), Osseo, EP, Fridley, Mankato East, Stewartville, DeLaSalle | Wayzata, Bellevue West (NE), Cordova (TN), Minnetonka, East Ridge | 1 |
2 | Mankato East | 28-3 | Buffalo, New Ulm (x2), Big Lake, Orono, Alexandria (x2), Owatonna, Stewartville, Mankato W, Century, Hutch | Century, Mankato West, Totino-Grace | 2 |
3 | DeLaSalle | 22-10 | BSM, Columbia Heights (x3), Mpls North, Fargo N, Fridley (x2), Orono, Alexandria | Minnetonka, Osseo, Richfield (x2), SFC (SD), Mitchell (SD), Wayzata, CDH, Hopkins, TG | 6 |
4 | Alexandria | 24-7 | Delano, Stewartville, Sauk Rapids-Rice (x2), Brainerd (x2), Tech (x2), M South | Breck, St Cloud Tech, BSM, Kato East (x2), Orono, DeLaSalle | 3 |
5 | Stewartville | 28-4 | Delano, Cannon Falls (x2), Byron (x3), Lake City (x2), Caledonia, BSM, Mankato W, Orono, Mpls S | Alexandria, Orono, Mankato East, TG | 4 |
6 | Orono | 19-12 | Minnehaha A, Richfield, Stewartville, ALex, MW, EP, Waconia, Delano | BSM (x2), Chan, Chaska, Edina, Mankato E, Delano, Hopkins, DeLaSalle, Stewartville | 5 |
7 | Benilde-St. Margaret's | 19-10 | Kato W, EP, Edina, Alex, Orono (x2), Waconia, Chan (x2), Richfield | PC, De, Maple Grove, Tonka, TG, Hopkins, Stewartville, Homestead (WI), Waconia, Orono | 7 |
8 | Delano | 22-6 | Chisago Lakes, Orono, Hermantown, Richfield, New Ulm, Hutch (x2), SW MN Christian, MW | Stewartville, Alexandria, Waconia, Holy Family (x2), Orono | 8 |
9 | Minneapolis South | 22-7 | Anoka, Mpls North (x2), Minnehaha A, Richfield, STA, C Lakes | Hopkins, Washburn (x2), Mpls SOuthwest, NSP, Alexm Stewartville | 9 |
10 | New Ulm | 21-8 | LCWM, Mankato West, BP, Worthington (x3), Hutch, Waseca | Delano, JCC, Waseca, RV, Jordan, Mankato W, Mankato E (x2) | 10 |
Class AA
Ranking | Team | Record | Key Ws | Losses | Previous |
---|---|---|---|---|---|
1 | Breck | 31-1 | Alexandria, Mpls North (x2), Osseo, Hopkins, Blake (x3), LCWM, Holy Family, Minnehaha (x3), Esko, C Heights, MCA, Waseca Lake City | Washburn | 1 |
2 | Lake City | 26-6 | Byron, Caledonia, Cannon Falls (x2), Byron, Minnehaha A, Maranatha, Albany, Pelican Rapids | Albany, Stewartville (x2), LA, Cannon Falls, Breck | 3 |
3 | Albany | 30-3 | Lake City, Mora, Melrose, Sauk Rapids-Rice, SW Christian, P Lakes, Osakis, Mora, Foley (x2), Sauk Centre, Pequot Lakes, Minnehaha (x2), Spectrum, Annandale, JCC, | EVW, Annandale, Lake City | 2 |
4 | Annandale | 26-4 | Albany, Spectrum, Hutch, Osakis (x2), Big Lake, GSL (x2), DC, Esko | Legacy Christian, DC, Albany | 4 |
5 | Cannon Falls | 24-6 | KM, Goodhue (x2), Esko, Byron, Lake City, LA, Caledonia | Lake City, Stewartville (x2), Byron, Caledonia Lake City | 5 |
6 | Pequot Lakes | 28-5 | CI, Mora (x2), MLWR, Bemidji, Esko, Waseca, JCC | Esko, Albany, Minnehaha A | 6 |
7 | Eden Valley-Watkins | 24-5 | LP, Albany, Annandale, NLS, Morris Area | Belle Plaine, Osakis, Paynesville, Morris Area | 7 |
8 | Pelican Rapids | 24-7 | Hawley (x2), Fergus F, West Central Area, WDC, | DGF, Barnesville, Sauk Centre, Ada Borup, Hillcrest Lutheran, Lake City, JCC | 8 |
9 | Jackson County Central | 22-9 | Waseca, Montevideo, R Valley (x2), New Ulm, Maple River, Pipestone A (x2), Morris Area, Pelican Rapids | Luverne, Waseca (x2), Marshall (x2), Worthington, Fairmont, Albany, P Lakes | NR |
10 | Minneapolis North | 16-11 | Holy Family (x2), AV, SSP, Esko, Mpls SW, | Breck (x2), Tartan, Mpls S (x2), De, Washburn (x2), Mpls SW, Maple Grove | 9 |
Class A
Ranking | Team | Record | Key Ws | Losses | Previous |
---|---|---|---|---|---|
1 | Cherry | 31-2 | Deer River, Holy Family, Superior, MLWR, Cass Lake Bena, Esko, Blake, Solon Springs (WI), Ada Borup, Nevis, Fertile-Beltrami (x2), Rock Ridge, N Woods, Nevis, RTR | Park Center, Forest Lake | 1 |
2 | Fertile-Beltrami | 27-7 | Ada Borup (x2), Win EMac (x2), Nevis, S Heart (x2) red Lake County, GGG, Red Lake, Goodhue, West Central Arwa | N Freeze, WAO, Cherry (x2), CG, Cass Lake-Bena | 5 |
3 | West Central Area | 28-5 | Morris Area/CA, Hillcrest Lutheran, Sauk Centre, BOLD, Melrose, Morris Area, Wadena Deer Creek, Ada Borup, BBE, Heritage Christian | Melrose Area, Pelican Rapids, Sauk Centre, Fertile-Beltrami, Nevis | 2 |
4 | Dawson-Boyd | 26-3 | RTR, Cass Lake-Bena, MACCRAY, (x2) Pipestone A, RP, SW MN Chr, .CMC (x2), NLA | Montevideo, Castlewood (SD), Minneota | 4 |
5 | Ada Borup West | 24-6 | P Christian (x2), Cass Lake Bena, WinEMac, MW, Nevis, EGF, Sacred Heart, Henning | Cherry, WAO, Fertile-Beltrami, Henning, West Central Area | 6 |
6 | Henning | 26-3 | Pillager, Wadena DC (x2), Ada Borup West, Underwood, Park Christian | Morris Area, Worthington, Ada Borup West | 7 |
7 | Blooming Prairie | 28-3 | JWP, (x2) Maple River, Southland, Kingsland | Cotter, KW, Goodhue | 8 |
8 | Nevis | 25-8 | Red Lake (x2), BBE, MIB, MW, Mountain Lake Area, East Central, West Central | Fertile-Beltrami, Sacred Heart, Ada Borup, Cass Lake Bena, Spring Grove, Cherry | NR |
9 | Mountain Lake Area-Comfrey | 27-5 | Springfield (x2), RTR, RRC, SW MN Christian, WWG, MCC, SESM, Sleepy Eye, Hills-Beaver , LP | MCC, RTR (x2), SW MN Christian, Nevis | 3 |
10 | Russell-Tyler-Ruthton | 24-9 | CMC, SW MN C, Mt Lake Area Comfrey, RRC (c3), Mountain Lake Comfrey | DB, SW MN C, Minneota, MT Lake Area-C, TMB, HBC, Cherry, Heritage Christian | 9 |