The Class A All State Team
Here is our Class A All State Team, the best players at the Class A level in the state of Minnesota. Class A First Team All State Isaac Fink of Springfield (Sr). Fink is the Class A Basketball Player of…
Access all of Prep Hoops
Continue reading this article and more.
Continue ReadingHere is our Class A All State Team, the best players at the Class A level in the state of Minnesota.
Class A First Team All State
Isaac Fink of Springfield (Sr). Fink is the Class A Basketball Player of the year after averaging 31.5 points and 11.8 rebounds a game with six assists a game. A Top Five Mr. Basketball candidate.
Jake Kettner of Minnesota Valley Lutheran (Sr). A Mr Basketball watch list candidate that scored 26.5 points and 12 rebounds a game having one of the best seasons of any senior in the state.
Sam Fisher of Henning (Sr). The leading scorer, the leader in assists, second in steals, and third in boards for the state championship team of Class A. Fisher made nearly half his field goals as a guard.
Mason Miller of Ada-Borup (Jr). Ada-Borup sat at number one for a good part of the season with Mason leading a state team in scoring and rebounding averaging a near double-double.
Cade Goggleye of North Woods (Sr). Pushed North Woods to state title game for the third straight season producing 18 points, 8.5 assists, four boards, and four steals each night.
Class A Second Team All State
Carter Henry of BOLD (Sr). The Warriors were a top five level squad all season with Carter inside balancing out a talented team as a scorer, deep post passer, rebounder, and shot blocker.
Baden Noennig of Mayer Lutheran (Sr). Playing one of the top schedules in Class A Baden scored 20 points a contest and nearly produced a double-double.
Thomas Hennen of Minneota (Sr). Had Minneota at number one for a good part the year scoring 24 points per contest. The team went 25-3 this season.
Micah Pocernich of Cromwell (Jr). Led his team to state scoring 20 points a game making almost half his threes and pushing his team to state.
Carsyn Gunderson of Randolph (Sr). The Rockets were in the top ten all season long with Gunderson scoring 20 points a contest.
Class A Third Team All State
Cooper Hansen of RTR (Sr). Averaged 21 points, eight rebounds, and four assists per contest and that includes a state title last year.
Alex Folz of Spring Grove (Sr). Folz led his team to state with 18.5 a game totaling six boards and six assists.
Gavin Vosika of BOLD (Jr). BOLD was a top team in state all year with Gavin putting up 17 points, seven assists, and six boards.
Mason Tapp of Hayfield (Sr). Averaged a double-double of 20/12 for a 24-5 team.
Jarrell Jacobs of Cass Lake-Bena (Jr). One of the top scorers in Class A plus Jacobs played for a 28-win team.
Blake Wallevand of Henning (Jr). Blake was the second leading scorer for the state champs and leading rebounder plus had almost four steals a game.
Class A Fourth Team All State
Parker Freeburg of WWG (Sr). A 6-foot-7 big that led his team to state with 19 points and 10 boards a game.
Carter Hansen of RTR (Sr). Scored 18 points, grabbed seven boards, and dished out 4.5 assists a game as a senior.
Jon Zinniel of New Ulm Cathedral (Jr). A 21 win season on a balanced team, Zinniel led the way.
Grant McBroom of WEM (Jr). The leading scorer for a 25-2 team at WEM.
McCaleb Alleman of CHOF (Sr). The senior scored 19 points a game with seven boards and led his team to state.
Devonte Edwards of Ortonville (Sr). A double-double average talent for a 3-loss team.