Division 1 Bracketology
Our latest Division 1 WIAA tournament projections. Here’s how the brackets could look if the tournament started today… Sectional 1 (D.C. Everest) 1. Kimberly (17-3) 17. Appleton West (1-19) 16. Wausau West (3-16) 8. Stevens Point (12-8) 9. Oshkosh West…
Access all of Prep Hoops
Continue reading this article and more.
Continue ReadingOur latest Division 1 WIAA tournament projections. Here’s how the brackets could look if the tournament started today…
Sectional 1 (D.C. Everest) |
---|
1. Kimberly (17-3) |
17. Appleton West (1-19) |
16. Wausau West (3-16) |
8. Stevens Point (12-8) |
9. Oshkosh West (9-10) |
5. Eau Claire North (14-4) |
12. Wisconsin Rapids Lincoln (8-12) |
13. Appleton North (7-14) |
4. D.C. Everest (14-5) |
14. Eau Claire Memorial (7-14) |
3. Chippewa Falls (14-4) |
11. Superior (10-10) |
6. Hudson (12-5) |
10. Oshkosh North (11-9) |
7. Marshfield (12-7) |
15. Appleton East (4-12) |
2. Neenah (17-2) |
Sectional 2 (TBD) |
---|
1. Brookfield Central (19-1) |
17. West Bend West (3-16) |
16. Hartford (4-15) |
9. Manitowoc Lincoln (12-8) |
8. Homestead (12-8) |
12. Fond du Lac (8-12) |
5. Brookfield East (17-3) |
13. Germantown (7-12) |
4. Arrowhead (18-1) |
3. Milwaukee King (17-0) |
14. Sheboygan North (7-13) |
11. Sheboygan South (10-9) |
6. Bay Port (16-3) |
7. De Pere (13-7) |
10. Menomonee Falls (9-11) |
15. Green Bay Preble (5-15) |
18. Green Bay East (3-16) |
2. Sussex Hamilton (17-3) |
Sectional 3 (Sun Prairie) |
---|
1. Madison La Follette (19-0) |
17. Badger (2-17) |
16. Beloit Memorial (2-16) |
9. Madison West (9-11) |
8. Janesville Craig (9-10) |
12. Middleton (7-11) |
5. Madison Memorial (15-5) |
13. Janesville Parker (4-15) |
4. Sun Prairie (14-5) |
14. Verona (3-17) |
3. Madison East (15-4) |
11. Mukwonago (9-10) |
6. Oconomowoc (12-7) |
10. Watertown (11-9) |
7. Kettle Moraine (12-8) |
15. Waukesha South (3-18) |
2. Waunakee (16-4) |
Sectional 4 (West Allis Central) |
---|
1. Racine Case (17-3) |
17. West Allis Hale (1-19) |
16. Milwaukee Bradley Tech (4-14) |
9. Marquette (9-10) |
8. Franklin (11-9) |
12. Milwaukee Riverside (10-10) |
5. Milwaukee Hamilton (12-6) |
13. Racine Park (5-15) |
4. Kenosha Tremper (14-6) |
14. Racine Horlick (5-15) |
3. West Allis Central (13-7) |
11. Oak Creek (9-11) |
6. Muskego (12-8) |
10. Kenosha Indian Trail (11-10) |
7. Milwaukee South (12-7) |
15. Milwaukee Reagen (6-13) |
18. Milwaukee Pulaski (1-17) |
2. Kenosha Bradford (14-6) |