3A: Area Tournament Preview
Below is a preview of the 3A Area Tournaments taking place this weekend, Feb. 28-March 1 at various locations. Area I Regional scores: Perry 46, Chisholm 33 (Winner and loser advance to area) Prague 44, Jones 43 (Winner advances to…
Access all of Prep Hoops
Continue reading this article and more.
Continue ReadingBelow is a preview of the 3A Area Tournaments taking place this weekend, Feb. 28-March 1 at various locations.
Area I
Regional scores:
Perry 46, Chisholm 33 (Winner and loser advance to area)
Prague 44, Jones 43 (Winner advances to area)
Millwood 58, Christian Heritage 48 (Winner and loser advance to area)
Centennial 55, Community Christian 45 (Winner advances to area)
Area bracket:
G1: Chisholm vs. Centennial / Thursday, Feb. 28 @ 3 p.m., Stillwater High School
G2: Prague vs. Christian Heritage / Thursday, Feb. 28 @ 8 p.m., Stillwater High School
G3: G1 winner vs. G2 winner / Friday, March 1 @ 3 p.m., Stillwater High School
G4: Millwood vs. Perry / Friday, March 1 @ 8 p.m., Stillwater High School (winner advances to state)
G5: G3 winner vs. G4 loser / Saturday, March 2 @ 8 p.m., Stillwater High School (winner advances to state)
Area II
Regional scores:
Sequoyah-Tahlequah 63, Star-Spencer (Winner and loser advance to area)
Haskell 52, Keys-Parkhill 45 (Winner advances to area)
Metro Christian 57, Eufaula 36 (Winner and loser advance to area)
Kellyville 73, Atoka 69 (Winner advances to area)
Area bracket:
G1: Star-Spencer vs. Kellyville / Thursday, Feb. 28 @ 3 p.m., Mvskoke Dome
G2: Haskell vs. Eufaula / Thursday, Feb. 28 @ 8 p.m., Mvskoke Dome
G3: G1 winner vs. G2 winner / Friday, March 1 @ 3 p.m., Mvskoke Dome
G4: Sequoyah-Tahlequah vs. Metro Christian / Friday, March 1 @ 8 p.m., Mvskoke Dome (winner advances to state)
G5: G3 winner vs. G4 loser / Saturday, March 2 @ 8 p.m., Mvskoke Dome (winner advances to state)
Area III
Regional scores:
Kingston 73, Comanche 44 (Winner and loser advance to area)
Lindsay 46, Dickson 44 (Winner advances to area)
Purcell 66, Washington 57 (Winner and loser advance to area)
Riverside 60, Crossings Christian 51 (Winner advances to area)
Area bracket:
G1: Comanche vs. Riverside / Thursday, Feb. 28 @ 3 p.m., Ada High School
G2: Lindsay vs. Washington / Thursday, Feb. 28 @ 8 p.m., Ada High School
G3: G1 winner vs. G2 winner / Friday, March 1 @ 3 p.m., Ada High School
G4: Kingston vs. Purcell / Friday, March 1 @ 8 p.m., Ada High School (winner advances to state)
G5: G3 winner vs. G4 loser / Saturday, March 2 @ 8 p.m., Ada High School (winner advances to state)
Area IV
Regional scores:
Spiro 54, Hugo 37 (Winner and loser advance to area)
Marietta 47, Sulphur 44 (Winner advances to area)
Roland 62, Kansas 42 (Winner and loser advance to area)
Idabel 68, Valliant 47 (Winner advances to area)
Area bracket:
G1: Hugo vs. Idabel / Thursday, Feb. 28 @ 3 p.m., Okemah High School
G2: Marietta vs. Kansas / Thursday, Feb. 28 @ 8 p.m., Okemah High School
G3: G1 winner vs. G2 winner / Friday, March 1 @ 3 p.m., Okemah High School
G4: Spiro vs. Roland / Friday, March 1 @ 8 p.m., Okemah High School (winner advances to state)
G5: G3 winner vs. G4 loser / Saturday, March 2 @ 8 p.m., Okemah High School (winner advances to state)
Did we miss something? DM @McKinnisBryce via Twitter to let us know.