Preview: Park Hills Central Tournament
The field is set for the 63rd Annual Bob Sechrest Jr. Christmas Tournament, which will be held at Park Hills Central High from December 26-31. Farmington received the top seed, followed by Hillsboro, South Iron, Festus and host Park Hills…
Access all of Prep Hoops
Continue reading this article and more.
Continue ReadingThe field is set for the 63rd Annual Bob Sechrest Jr. Christmas Tournament, which will be held at Park Hills Central High from December 26-31. Farmington received the top seed, followed by Hillsboro, South Iron, Festus and host Park Hills Central.
Here is a look at the Park Hills Central Christmas Tournament:
Players to Watch
2019
Michael Brewer 6’6″ Hillsboro
Tycen Gray 6’5″ Farmington
Cole Laurence 6’8″ Farmington
Ben Lampkins 5’9″ Hillsboro
Logan Winkelman 6’0″ Fredericktown
Kobe Branscomb 6’2″ Festus
Savez Thomas 6’3″ Festus
Noah Jacobsen 6’1″ Potosi
Clayton Snudden 6’1″, De Soto
2020
Breven McMullen 6’5″ Park Hills Central
Brent Wagner 6’2″ Park Hills Central
Mark Moore 5’9″ Hillsboro
Nate Denby 6’2″ Crystal City
2021
Brock Wakefield 6’2″ South Iron
Carter Brogan 6’1″ Arcadia Valley
Jermarco Burse 6’1″ South Iron
2022
Drenin Dinkins 5’9″ South Iron
JJ Prater 6’0″ South Iron
Schedule
Wednesday, December 26 (First Round)
1 Farmington vs. 16 Viburnum, 4 p.m.
8 North County vs. 0 De Soto, 5:30 p.m.
4 Festus vs. 13 Crystal City, 7 p.m.
5 Park Hills Central vs. 12 West County, 8:30 p.m.
Thursday, December 27 (First Round)
2 Hillsboro at 15 Herculaneum, 4 p.m.
7 Ste. Genevieve vs. 10 Perryville, 5:30 p.m.
3 South Iron vs. 14 Arcadia Valley, 7 p.m.
6 Potosi vs. 11 Fredericktown, 8:30 p.m.
Friday, December 28 (Quarterfinals)
Farmington-Viburnum winner vs. NC-DeSoto winner, 4 p.m.
Festus-CC winner vs. PHC-West County winner, 5:30 p.m.
Hillsboro-Herky winner vs. Ste. Gen-Perryville winner, 7 p.m.
South Iron-AV winner vs. Potosi-Fredericktown winner, 8:30 p.m.
Saturday, December 29
Semifinals, 6 p.m. and 7:30 p.m.
Monday, December 31
Consolation, noon
Fifth Place, 1:30 p.m.
Third Place, 4:30 p.m.
Championship, 7:30 p.m.