DMV Top 30 Power Rankings: Week 1
It’s been a long summer of AAU and various exposure camps, but high school hoops is finally back in full swing. While it’s still very early, and most teams are still yet to play their first game, we have compiled a list of the top 30 teams from the D.C. Metro area along with the region surrounding and including Baltimore.
The , released every Monday during the season, is just our opinion. If you have a have a question or comment for us, send us an email or contact us via Twitter.
RANK |
SCHOOL |
RECORD |
KEY WINS |
UPCOMING GAMES |
1 |
DEMATHA (MD) |
– |
11/30 vs. The Heights, 12/1 vs. St. Maria Goretti |
|
2 |
PAUL VI (VA) |
– |
11/30 vs. Archbishop Carroll, 12/1 vs. St. Frances |
|
3 |
WOODROW WILSON (DC) |
– |
12/1 vs. St. Stephens & St. Agnes |
|
4 |
ST. FRANCES (MD) |
1-0 |
@ Gerstell Academy |
11/26 vs. Mt. Carmel, 11/28 vs. John Carroll, 11/30 @ Archbishop Spalding, 12/1 vs. Paul VI |
5 |
GONZAGA (DC) |
– |
11/30 @ Bishop McNamara, 12/1 vs. Mount Saint Joseph |
|
6 |
MOUNT ST. JOSEPH (MD) |
– |
11/20 vs. Archbishop Curley |
|
7 |
BISHOP O’CONNELL (VA) |
– |
12/1 vs. Sidwell Friends |
|
8 |
ST. JOHN’S (DC) |
– |
12/1 vs. St. Vincent Pallotti |
|
9 |
ST. MARIA GORETTI (MD) |
– |
11/20 @ Boys’ Latin, 11/23 vs. VA Academy, 11/24 MAIT |
|
10 |
POLY (MD) |
– |
12/5 @ Digital Harbor |
|
11 |
BISHOP WALSH (MD) |
– |
12/1 vs. Georgetown Prep |
|
12 |
EPISCOPAL (VA) |
– |
11/27 @ Georgetown Day, 11/30 vs. Yorktown, 12/1 vs. TBD |
|
13 |
ST. STEPHEN’S ST. AGNES (VA) |
– |
12/1 vs. Woodrow Wilson |
|
14 |
BULLIS (MD) |
– |
12/1 vs. Archbishop Carroll |
|
15 |
ELEANOR ROOSEVELT (MD) |
– |
12/7 @ Lake Havasu (AZ), 12/8 @ Corona Del Sol (AZ) |
|
16 |
BOWIE (MD) |
– |
12/11 @ Northwestern, 12/14 vs. Bladensburg, 12/15 vs. Rock Creek Christian |
|
17 |
GEORGETOWN PREP (MD) |
– |
11/28 vs. Gilman, 12/1 vs. Bishop Walsh |
|
18 |
BOYS’ LATIN (MD) |
– |
11/26 vs. Severn, 11/28 @ Friends, 11/30 vs. Malvern, Prep, 12/1 vs. TBD |
|
19 |
MARET (DC) |
– |
12/1 vs. E.L. Haynes |
|
20 |
FLINT HILL (VA) |
– |
11/30 vs. St. Anne’s Belfield, 12/1 vs. TBD |
|
21 |
NATIONAL CHRISTIAN (MD) |
– |
12/5 @ Friendship Tech, 12/9 vs. First Love (PA) | |
22 |
VIRGINIA ACADEMY (VA) |
– |
11/23 @ Goretti, 11/24 @ MAIT |
|
23 |
WEST NOTTINGHAM (MD) |
2-0 |
11/29 @ Scotland Campus, 11/30, 12/1 @ Bristow Tournament |
|
24 |
GAITHERSBURG (MD) |
– |
12/6 @ Wheaton, 12/8 vs. Rockville |
|
25 |
DULANEY (MD) |
– |
12/7 vs. Archbishop Curley |
|
26 |
RICHARD MONTGOMERY (MD) |
– |
12/6 @ Walter Johnson, 12/8 @ Kennedy |
|
27 |
ST. CHARLES (MD) |
– |
12/5 vs. Leonardtown, 12/7 vs. Huntingtown |
|
28 |
W.T. WOODSON (VA) |
– |
11/27 vs. Wakefield, 11/30 vs. Tuscarora, 12/1 vs. Osbourn |
|
29 |
BETHESDA CHEVY-CHASE (MD) |
– |
12/5 vs. Paint Branch, 12/7 vs. Churchill |
|
30 |
SIDWELL FRIENDS (DC) |
– |
11/28 vs. Potomac School, 11/30 @ St. Albans |
HONORABLE MENTIONS (LISTED ALPHABETICALLY)
ARCHBISHOP CARROLL (DC)
LANDON (MD)
GEORGE C. MARSHALL (VA)
MCDONOGH (MD)
NEW TOWN (MD)
PAINT BRANCH (MD)
POTOMAC FALLS (VA)
ST. ANDREW’S (MD)
SOUTH COUNTY (VA)
ST. VINCENT PALLOTTI (MD)